Credit Union Cherry Blossom 10 Mile Road Race
Washington, DC *** April
6, 2003


Award Winners

                                                      Gun   Prize
                                                      Time  Money

MALES (OVERALL):
    1 John Korir              27  KEN                  46:56 5250 
    2 Reuben Cheruiyot        28  KEN                  47:03 2750 
    3 Gilbert Okari           24  KEN                  47:07 1500 
    4 James Koskei            33  KEN                  47:19 1200 
    5 Tekeste Kebede          22  ETH                  47:39 1000 
    6 Francis Komu            28  KEN                  47:50  800 
    7 Pablo Olmedo            27  MEX                  47:58  600 
    8 William Naranjo         24  COL                  48:02  500 
    9 Shadrack Hoff           29  RSA                  48:36  400 
   10 David Spiller           25                       48:39  300 
   11 Alex Hutchinson         27  CAN                  49:20  250 
   12 Nephat Kinyanjui        25  KEN                  49:22  200 
   13 Simon Rono              32  KEN                  49:57      
   14 Mikhail Khobtov         30  RUS                  50:06      
   15 Retta Feyissa           28  ETH                  50:23      
   16 Fred Kieser             32 Cleveland OH          50:28      
   17 Evans Nyangwara         30  KEN                  50:35      
   18 Nick Gramsky            25 Mclean VA             50:40      
   19 Edmund Burke            33 Burtonsville MD       50:51      
   20 Jason Bodnar            32 Ft Lauderdale FL      50:59      
   21 Ronald Mogaka           24  KEN                  51:16      
   22 Chris Hartshorn         31 Schenectady NY        51:18      
   23 Joel Kasairo            33  KEN                  51:38      
   24 Eric Mack               28 Boulder CO            51:43      
   25 Michael Wardian         28 Arlington VA          52:00      

FEMALES (OVERALL):
    1 Olga Romanova           22  RUS                  53:43 5250 
    2 Asha Gigi               30  ETH                  53:49 2750 
    3 Sylvia Mosqueda         36 Los Angeles CA        53:58 1500 
    4 Jackline Torori         24  KEN                  55:00 1200 
    5 Renata Paradowska       32  POL                  55:22 1000 
    6 Hellen Kimaiyo-Kipkoske 34  KEN                  56:13  800 
    7 Nicole Stevenson        29  CAN                  56:29  600 
    8 Danuta Marczyz-Teschner 31  POL                  58:00  500 
    9 Andrea Niggemeier       33 Philadelphia PA       58:03  400 
   10 Naomi Wangui            24  KEN                  58:10  300 
   11 Heather Hanscom         25 Alexandria VA         58:34  250 
   12 Mary Beth Ellis         25 Denver CO             58:44  200 
   13 Casey Smith             23 Arlington VA          59:03      
   14 Susannah Kvasnicka      31 Great Falls VA        59:04      
   15 Patty Fulton            37 Silver Spring MD      59:43      
   16 Michelle Pomfrey        30 Lakewood OH           59:58      
   17 Sunny Newsome           26 Arlington VA          59:59      
   18 Irina Suvorova          32  RUS                1:00:16      
   19 Martha Merz             40 Mystic CT           1:00:27      
   20 Sharon Donovan          28 Arlington VA        1:01:36      
   21 Susan Appleyard         36 Lisle IL            1:01:38      
   22 Kristine Wilson         29 Newport News VA     1:01:50      
   23 Kristin Bremer          31 Timonium MD         1:02:19      
   24 Brenda Schrank          31 Winchester VA       1:02:35      
   25 Denise Knickman         34 Baltimore MD        1:02:37      

MALES (WHEELCHAIR)
    1 Patrick Doak            35 Alpharetta GA         41:26 
    2 Scott Moore             34 Alexandria VA         42:25 
    3 Geoff Hopkins           37 Alexandria VA         42:34 
    4 Dana Jackson            46 Washington DC         46:05 
    5 Jesse Parker            49 Bethesda MD           59:05 
    6 Philip Cephas           70 Washington DC       2:08:49 

FEMALES (WHEELCHAIR)

MALE (LOCAL ATHLETE)
    1 Nick Gramsky            25 McLean VA 	       50:40 

FEMALE (LOCAL ATHLETE)
    1 Heather Hanscom         25 Alexandria VA         58:34 

MALES (AGES 01 - 19):
    1 Erik Westlund           18 Annapolis MD        1:03:19 
    2 Evan Beard              16 Annapolis MD        1:03:39 
    3 Joseph Hess             17 Fairfax VA          1:04:48 

FEMALES (AGES 01 - 19):
    1 Erin Conroy             19 Hawthorne NY        1:06:21 
    2 Carly Hudson            12 Oakton VA           1:10:10 
    3 Pamela Davis            17 Falls Church VA     1:13:39 

MALES (AGES 40 - 44):
    1 Ted Poulos              41 Mclean VA             56:31 
    2 Mark R Jones            41 Odenton MD            56:36 
    3 Stephen Koch            42 Shillington PA        56:58 
    4 Terry Mclaughlin        42 Spotsylvania VA       57:38 
    5 David Haaga             41 Rockville MD          58:13 

FEMALES (AGES 40 - 44):
    1 Martha Merz             40 Mystic CT           1:00:27 
    2 Laura Freix             41 Centreville VA      1:03:37 
    3 Leslie Minnix-Wolfe     41 Herndon VA          1:04:07 
    4 Lorraine Jasper         41 Birchrunville PA    1:04:35 
    5 Vanessa Cox             41 Laurel MD           1:04:47 

MALES (AGES 45 - 49):
    1 Mark Malander           45 Herndon VA            56:38 
    2 Bill Bustin             46 Yorktown VA           59:12 
    3 Peter Kirk              46 Rockville MD          59:26 
    4 David Andrews           46 Bethesda MD           59:31 
    5 Jim Whitnah             48 Chevy Chase MD        59:38 

FEMALES (AGES 45 - 49):
    1 Janet Jones             45 Clarksville MD      1:08:02 
    2 Stephanie Shipp         49 Great Falls VA      1:11:11 
    3 Shelley Ralston         47 Masontown PA        1:12:25 
    4 Rebecca Strode          48 Springfield VA      1:12:49 
    5 Susan Wajda             45 Springfield VA      1:13:14 

MALES (AGES 50 - 54):
    1 Chuck Moeser            51 Sterling VA           56:09 
    2 David Williams          53 Little Rock AR      1:00:20 
    3 Develand Campbell       50 Lusby MD            1:00:27 
    4 David Webster           50 Stevensville MD     1:01:22 
    5 Bob Burns               50 Columbia MD         1:01:52 

FEMALES (AGES 50 - 54):
    1 Leah Whipple            51 Kimberton PA        1:07:35 
    2 Betty Blank             50 Falls Church VA     1:09:27 
    3 Sandra Adams            53 Winchester VA       1:09:49 
    4 Alice Franks            54 Rockville MD        1:14:34 
    5 Karen Erb               51 Alexandria VA       1:14:45 

MALES (AGES 55 - 59):
    1 Bill Rodgers            55 Sherborn MA           56:52 
    2 Dan Murray              58 Keswick VA          1:01:53 
    3 Patrick Griffith        58 Alexandria VA       1:03:18 
    4 Len Goldman             58 Oakland CA          1:04:16 
    5 David Lowe              55 Chevy Chase MD      1:04:53 

FEMALES (AGES 55 - 59):
    1 Hideko Pirie            58 Leesburg VA         1:17:08 
    2 Priscila Prunella       59 Rockville MD        1:17:09 
    3 Tova Solo               55 Arlington VA        1:18:33 
    4 Brigitte Sutherlin      59 Washington DC       1:19:37 
    5 Betty King              58 Crofton MD          1:19:38 

MALES (AGES 60 - 64):
    1 John Haubert            60 Alexandria VA       1:07:03 
    2 John Elliott            64 Columbia MD         1:08:07 
    3 Warren Prunella         61 Rockville MD        1:10:26 
    4 Stephen Forman          62 Mclean VA           1:10:37 
    5 Mike Thorson            60 Alexandria VA       1:11:47 

FEMALES (AGES 60 - 64):
    1 Sharon Dolan            61 Gaithersburg MD     1:11:36 
    2 Barbara Szoradi         62 Washington DC       1:21:16 
    3 Nancy Linck             61 Alexandria VA       1:27:50 
    4 Jane Metzler            61 Falls Church VA     1:29:04 
    5 Barbara Hintze          60 Washington ME       1:29:52 

MALES (AGES 65 - 69):
    1 John Dugdale            68 Ridgefield CN       1:10:06 
    2 Art Morey               65 Columbia MD         1:11:59 
    3 Tom Ray                 69 Kitty Hawk NC       1:12:25 
    4 Leon Bierbower          67 Chambersburg PA     1:15:08 
    5 Richard Williams        67 Alexandria VA       1:16:43 

FEMALES (AGES 65 - 69):
    1 Helene Bedrock          68 Washington DC       1:21:19 
    2 Imme Dyson              66  GER                1:24:05 
    3 Tami Graf               66 Lusby MD            1:28:52 
    4 Louise Miklovic         65 Maumee OH           1:32:15 
    5 Ann Vella               66 Washington MA       1:32:40 

MALES (AGES 70 - 74):
    1 Charles Rose            70 Mooresville NJ      1:06:35 
    2 George Yannakakis       71 Sparks MD           1:16:24 
    3 Thomas Momiyama         72 Silver Spring MD    1:23:09 
    4 Keith Olson             71 Silver Spring MD    1:23:40 
    5 George Waxter           71 Frederick MD        1:34:30 

FEMALES (AGES 70 - 74):
    1 Toshi D'elia            73 Wyckoff NJ          1:27:56 
    2 Mary Mccauley           70 Middletown RI       1:55:47 
    3 Rita Simon              71 Chevy Chase MD      2:08:11 
    4 Shirley Simmers         73 Stratford NJ        2:16:27 

MALES (AGES 75 - 79):
    1 Lou Lodovico            79 Ellwood City PA     1:21:43 
    2 Nianxiang Xie           75 Rockville MD        1:25:23 
    3 Donald Rappaport        76 Washington DC       2:06:41 

FEMALES (AGES 75 - 79):
    1 Kay Morrison            76 Potomac MD          1:50:07 
    2 Po Adams                78 Carmichael CA       2:15:41 

MALES (AGES 80 - 99):
    1 Walt Washburn           80 Vienna VA           1:37:04 

FEMALES (AGES 80 - 99):
    1 Hedy Marque             85 Kingstowne VA       2:02:27 
    
RACE DIRECTOR: Phil Stewart (301) 320-6865 pstewart@rrm.com